DSV-Saaten

Życica trwała
 

Życica trwała

Życica trwała - Lolium perenne


Wyraźnie czerwona podstawa źdźbła

Kłos

Życica trwała jest jedną z najtrwalszych, niskich traw kępkowych. Dzięki temu wiele odmian posiada wysokie właściwości darniowe. W warunkach klimatu śródziemnomorskiego jest zimozielona i wiosną szybko wypuszcza pędy. Okres kwitnienia - maj /czerwiec. Po skoszeniu lub spasieniu źdźbła z reguły następuje tylko wegetatywna regeneracja. Życica trwała jest najbardziej rozpowszechniona na miejscach świeżych i wilgotnych. Stała się podstawowym gatunkiem zarówno na naturalnie rosnących obszarach jak pobocza dróg czy zwykłe place porośnięte trawą, ale również głównym składnikiem mieszanek wysiewanych na boiskach sportowych, terenach zieleni i trawnikach. Bardzo odporna na udeptywanie. Wytrzymała życica trwała należy do najważniejszych i najbardziej wartościowych traw pastewnych i gazonowych strefy umiarkowanej. Wyróżnia się gęstą runią, wysoką odpornością na udeptywanie i szybkością odrastania, a także pod względem jakości wysoką wartością paszową (8 wg Klappa). Najważniejszy gatunek trwałych użytków zielonych, bardzo przydatna do podsiewu. Granice jej bytowania znajdują się pomiędzy glebami murszowymi, a narażonymi na mróz bez okrywy śnieżnej. Podatna na pleśń śniegową przy długo zalegającej pokrywie śnieżnej. Dla wykorzystania specyficznych środowisk na terenach trawnikowych lub użytkach zielonych (teren suchy, górzysty, mursz)z pomocą przyszli hodowcy, którzy wyhodowali i przebadali nowe odmiany.

Cechy botaniczne

Liść

Najmłodszy liść jest złożony, pochwa liściowa nie zrośnięta i w podstawie przebarwiona na czerwono. Spód liścia gładki i silnie błyszczący, krótkie uszka, języczek krótki i prosty, strona górna bruzdkowana.

Źdźbło

Delikatna łodyga, podstawa źdźbła przebarwiona wyraźnie na kolor czerwony, silnie rozkrzewione, często cofnięte (trawa niska) wysokość ok. 30–60 cm , często załamane w kolanku.

Kwiatostan

Luźno do ciasno osadzone dwurzędowe kłosy z kłoskami szczytowymi, złożone z 15–20 wielokwiatowych kłosków, po jednym na pięterku, wąską stroną w kierunku osadki (perz szeroką stroną). Każdy kłosek ma 5–12 kwiatków. Kłosek szczytowy ma 2 plewki, wszystkie pozostałe tylko jedną zewnętrzną plewkę. Plewka dolna nie posiada ostki.

Owoc

Ziarniak oplewiony długości około 5–7 mm, plewka dolna wypukła z 5 słabo widocznymi nerwami. Trzonek osadki jest krótki i szeroko spłaszczony, prawie czterokanciasty. Ziarniaki są barwy brązowoszarej. MTZ wynosi 1,2–3,5 g. Formy diploidalne i typy gazonowe mają niższą MTZ, tetraploidy wyższą.© Deutsche Saatveredelung AG 2020