Deutsche Saatveredelung AG (DSV)

Uwaga na Starca jakubka

Żółto kwitnący Starzec jakubek (Senecio jacobaea L.) na ekstensywnie użytkowanych pastwiskach, szczególnie końskich, w ostatnich latach stanowi coraz większy problem. Konie zjadają te rośliny, a ich trucizna odkłada się powoli w wątrobie prowadząc do chronicznych chorób. Roślina ta jest trująca nie tylko w stanie świeżym, ale również zwiędnięta i wysuszona( w sianie i  sianokiszonce).


Dlaczego jest to problem właśnie na końskim pastwisku?

Starzec jakubek rozpowszechnia się tak szybko, ponieważ właśnie przez konie w porównaniu do bydła, czy owiec jest unikany, a przez to o wiele częściej dochodzi do osypywania się nasion tej rośliny. Poza tym na końskich pastwiskach o wiele częściej spotyka się miejsca przepasione, z ziemią niepokrytą roślinnością, na której starzec znajduje optymalne warunki do kiełkowania


Co można zrobić?

·        Miejsca gdzie występuje starzec jakubek nie powinny być spasane.

·        Należy uniemożliwić roślinie tworzenie nasion, przez wczesne i częste użytkowanie (kosić najpóźniej na początku kwitnienia, regularne koszenie lub w przypadku pastwiskowania regularna zmiana użytkowania pastwiskowego i kośnego.

·        Zakładanie gęstej i zwartej darni bez luk; jeśli nasiona nie znajdą odkrytej ziemi nie mają możliwości skiełkowania

·        Regularnie usuwać luki poprzez podsiew, miejsca wybujałe regularnie wykaszać

·        Pojedyncze rośliny mogą być wyrwane lub wykopane, w każdym razie trzeba je usunąć

·        Możliwe zwalczanie chemiczne w stadium rozety w wysokości 15 cm


X
Uzywamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym. Pamietaj, ze zawsze mozesz dokonac zmiany ustawien dla plików cookies w Swojej przegladarce.