Perz jest trawą trwałą z silnymi rozłogami. Silne jak sznurki rozłogi mogą się rozgałęziać i osiągać długość do 2 m. Ten wegetatywny sposób rozprzestrzeniania przekracza generatywne wytwarzanie nasion. Perz często wytwarza źdźbła bez kwiatostanów. Kwitnie w czerwcu. Jest szeroko rozpowszechnionym chwastem na polach uprawnych i trwałych użytkach zielonych. Występuje zarówno na dobrze przewietrzanych glebach mineralnych jak i na wilgotnych glebach gliniastych. Jego rozprzestrzenianiu sprzyjają uprawy roślin z lukami w łanie. Ograniczenie występowania perzu jest możliwe szczególnie na polach uprawnych przy pomocy zabiegów mechanicznych i chemicznych, na trwałych użytkach zielonych przez wczesne użytkowanie i wypełnienie luk podsiewem. Perz wprawdzie jest zjadany przez bydło i wykorzystywany jako siano (wartość paszowa 5 wg Klappa), jednak jego plony są niezadowalające i większe tylko w pierwszym odroście. Wysokie zaopatrzenie w składniki pokarmowe i susza sprzyjają rozprzestrzenianiu się perzu. Nasiona perzu bywają też używane do mieszanek traw stosowanych w celu powstrzymania erozji.

Podstawa liścia z uszkiem

Podziemne rozłogi

Cechy botaniczne
LiśćPerz jest trawą trwałą z silnymi rozłogami. Silne jak sznurki rozłogi mogą się rozgałęziać i osiągać długość do 2 m. Ten wegetatywny sposób rozprzestrzeniania przekracza generatywne wytwarzanie nasion. Perz często wytwarza źdźbła bez kwiatostanów. Kwitnie w czerwcu. Jest szeroko rozpowszechnionym chwastem na polach uprawnych i trwałych użytkach zielonych. Występuje zarówno na dobrze przewietrzanych glebach mineralnych jak i na wilgotnych glebach gliniastych. Jego rozprzestrzenianiu sprzyjają uprawy roślin z lukami w łanie. Ograniczenie występowania perzu jest możliwe szczególnie na polach uprawnych przy pomocy zabiegów mechanicznych i chemicznych, na trwałych użytkach zielonych przez wczesne użytkowanie i wypełnienie luk podsiewem. Perz wprawdzie jest zjadany przez bydło i wykorzystywany jako siano (wartość paszowa 5 wg Klappa), jednak jego plony są niezadowalające i większe tylko w pierwszym odroście. Wysokie zaopatrzenie w składniki pokarmowe i susza sprzyjają rozprzestrzenianiu się perzu. Nasiona perzu bywają też używane do mieszanek traw stosowanych w celu powstrzymania erozji.
ŹdźbłoDługość źdźbła do 100 cm, załamane w kolanku, wzniesione. Obok źdźbeł kłosonośnych także źdźbła bez kwiatostanu.
KwiatostanLuźny dwurzędowy kłos długości ok. 20 cm. Prosty, stojący z kłoskami wierzchołkowymi. Mocna osadka kłosa mająca w większości 12–20 kłosków. Kłoski umocowane szerszą stroną do osi kłosa. Plewy ostro zakończone w kształcie ostki. Plewka dolna z pięcioma nerwami zaostrzona i zakończona krótką ością.
Owoc Kłosek odpada od osi kwiatostanu w całości razem z plewą. U podstawy dolnej plewki wyraźniejsze zgrubienie, które jest ograniczone przez bruzdę. Osadka na końcu nieckowato zaklepana. MTZ ok. 4 g. Ziarniak ma na stronie brzusznej bruzdę wzdłużną a na końcu jest delikatnie owłosiony.