data: 05/2023

Historia 100 lat sukcesu

„Zejdźmy z powrotem na ziemię" – stwierdził dr Eike Hupe (Zarząd DSV AG), kiedy witał partnerów biznesowych, pracowników oraz gości na wieczornym spotkaniu Federalnego Związku Niemieckich Hodowców Roślin z okazji obchodzenia przez DSV 100-lecia działalności w stacji badawczej Salzkotten/Thüle.

"To jest motto naszego roku rocznicowego, ponieważ ziemia jest najważniejszym zasobem ludzkości zapewniającym żywność. Przez 100 lat firma DSV przyczyniała się do zachowania zdrowotności gleby oraz zrównoważonego sukcesu w rolnictwie dzięki swojemu zdroworozsądkowemu podejściu i przezorności, zdrowym oraz wysoko plonującym odmianom oraz inteligentnym systemom przyjaznym środowisku."

DSV reprezentuje badania, hodowlę, produkcję oraz sprzedaż z pojedynczego źródła: z 750 pracownikami w 8 podmiotach powiązanych na całym świecie. DSV uzyskuje sprzedaż ponad 72.000 ton nasion oraz obrót około 250 mln Euro. Nacisk kładziony jest na trawy, pasze, rośliny strączkowe, rzepak, kukurydzę, zboża oraz międzyplony.

Opuszczone obszary trawiaste oraz niedostatek nasion to przyczyny, z powodu których rolnicy z Landsberg an der Warthe – współcześnie okolic Gorzowa Wielkopolskiego, Polska - założyli Deutsche Saatveredelung. Początkowo celem było zapewnienie produkcji roślin pastewnych. Około dziesięć lat po jej założeniu, historia hodowlana spółki DSV zaczęła się od jej wejścia w sektor hodowli roślin pastewnych. Jednakże konsekwencje drugiej wojny światowej postawiły firmę w obliczu wielkich wyzwań. Armia radziecka wkroczyła do Landsberg pod koniec wojny w 1945. Dyrektor Zarządzający DSV na czas uratował ważny materiał hodowlany z Landsberg oraz przewiózł go do Lippstadt w Nadrenii Północnej Westfalii.. Odniósł sukces odbudowując DSV w tej lokalizacji. To dało podwaliny do dalszego rozwoju. W ten sposób w 1951 DSV osiągnęło status największej firmy nasiennej produkującej rośliny pastewne w Zachodnich Niemczech z obszarem produkcyjnym około 5,000 hektarów. W 1966, firma DSV rozpoczęła hodowlę rzepaku. W 1974, DSV była jedną z 4 firm hodowlanych, które założyły stowarzyszenie handlowe Rapool-Ring GmbH – firma Rapool dzisiaj znana jest z dobrej jakości rzepaku zarówno w kraju jak i zagranicą. Po ponownym zjednoczeniu Niemiec w 1991, DSV weszło na rynek hodowli zbóż, przejmując historyczne stacje nasienne w Leutewitz obok Drezna.

Znaczenie na skalę międzynarodową

Obecnie w 2023 roku Grupa DSV jest odnoszącą sukcesy, międzynarodową firmą hodowlaną oraz nasienną posiadającą podmioty powiązane w Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii, Ukrainie, Holandii, Danii, Kanadzie i Argentynie. DSV jest również znana na skalę międzynarodową ze swoich odnoszących sukcesy hodowli traw i roślin strączkowych, jak również innowacyjnej jakości hodowli rzepaku i zbóż.

Wyspecjalizowana hodowla

Oprócz siedziby w Lippstadt, firma posiada różne nasienne stacje hodowlane, stacje badawcze oraz zakłady produkcyjne. Na ponad 1200 hektarach hodujemy zaadaptowane do lokalnego środowiska, zdrowe oraz wydajne odmiany w 9 stacjach hodowlanych w całej Europie na potrzeby rynków międzynarodowych oraz najbardziej różnorodnych warunków klimatycznych. 12% sprzedaży inwestujemy w badania i rozwój. DSV korzysta z najnowocześniejszych udogodnień, wyposażenia oraz technik laboratoryjnych w celu wsparcia klasycznych praw hodowlanych, szklarni i laboratoriów. To właśnie ciągły dalszy rozwój, również w ramach różnorodnych rodzajów współpracy badawczej, przyczynia się do sukcesu DSV. DSV pracuje razem z różnymi partnerami ze sfery nauki i przemysłu, grupami wspólnych interesów oraz instytucjami usługowymi.

Produkcja nasienna na najwyższym poziomie

Produkcja nasienna to jedna z kluczowych kompetencji DSV. Ponad 1600 rolników rozmnaża nasiona DSV na około 50.000 hektarów w Niemczech, Danii, Polsce, Holandii i Kanadzie. Podlegają oni nadzorowi specjalistów DSV w celu zapewnienia wysokiej jakości produkcji nasiennej. Dostępne są również laboratoria firmowe w celu badania nasion, jak również nowoczesne zakłady przetwórcze oraz pakujące w różnych lokalizacjach DSV w celach przetwarzania zbiorów po żniwach.

Poprawa stanu gleby dzięki fachowej wiedzy

DSV jest również innowatorem, który stworzył nowe, inteligentne systemy upraw. Przemyślane systemy upraw pomagają zwiększyć bioróżnorodność, poprawić stan gleby oraz jej żyzność. Szeroki wybór gatunków w DSV umożliwia oferowanie rozwiązań dopasowanych do danej rośliny uprawnej.

"Ograniczenia stosowania środków ochrony roślin i nawozów, silnie rosnące ceny energii i produkcji, jak również wyzwania związane ze zmianą klimatu mają znaczący wpływ na rolnictwo. To sprawia że obecnie jeszcze ważniejsze jest, by kontynuować inwestycje w badania i rozwój w hodowli rośli, abyśmy byli w stanie kontynuować hodowlę stabilne klimatycznie i zdrowe odmiany. Z tą wizją i "bliskim kontaktem z ziemią" DSV będzie w stanie wspierać swoich klientów w najlepszy możliwy sposób w przyszłości," powiedział Clive Krückemeyer (Prezes DSV AG) z okazji obchodów rocznicy.

W celu upamiętnienia setnej rocznicy zostanie zasadzonych 100 drzew w lokalizacjach i stacjach DSV na całym świecie. Będą one symbolizować wzrost, praktyczne podejście, odporność oraz trwałość.

Więcej na temat historii DSV można znaleźć na stronie www.dsv-seeds.com